Для відомої сумчанки Віри Паненко – це гори. А взагалі цю людину хочеться величати справжнім Другом і великим Учителем. Віра Андріївна – керівник клубу туристів-альпіністів «Абалаковець» Сумського Палацу дітей та юнацтва, заслужений працівник освіти України. Кандидат у майстри спорту з альпінізму. Інструктор-методист альпінізму II категорії. Суддя І категорії. Член Національної спілки фотохудожників України. Жінка-легенда, оптимістична особистість. «З вершин, — стверджує Віра, — краще бачиш і розумієш світ».
«Захворіла» горами назавжди
Ми спілкуємося в затишній, цікаво оформленій квартирі Паненків на Хіммістечку. І жінка вкотре славить свою рідну Сумську школу № 11. Для неї вона класна, а вчителі — розумні, вимогливі, справедливі. «Перед ними, — як стверджує Віра Андріївна,- розступалися навіть непрості хлопці з Добровольної».
Перші походи по рідному краю здійснювалися також у школі. Коли навчалася у 7-му класі, познайомилася з керівником клубу «Абалаковець» тодішнього Сумського Палацу піонерів Світланою Воль. Світлана Василівна запросила її до клубу. Почалося нове і дуже цікаве життя. Заняття, походи, змагання, зльоти… За одну з перемог на обласному зльоті дівчина отримала путівку в альпіністський табір «Україна», що біля Терсколу на Кавказі. Своє шістнадцятиріччя юна альпіністка святкувала на схилах Ельбрусу.
Закінчила фізико-математичний факультет Сумського педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка. Поїхала працювати учителем математики в сільську школу Запорізької області. Та не забувала Віра свій «Абалаковець». Тож з радістю погодилася працювати в Палаці піонерів. Повернулася до Сум, пройшла свої сходинки – була методистом, керівником гуртка червоних слідопитів, гірського туризму. Закінчила дуже серйозну Всесоюзну школу інструкторів альпінізму. Все більше розуміла, яка то велика істина закладена в словах: краще гір можуть бути тільки гори, на яких іще не бував.
Бачила: через альпінізм, сходження на вершини, випробування, труднощі краще пізнають життя її вихованці. І всі разом вони оволодівали дуже мудру науку, що зветься Висота. Висота духу, висота думок, висота сходження.
Є така молитва
Віра Андріївна говорить, що осмислено займатися альпінізмом вона розпочала у 25 років. У 1987 році очолила клуб туристів-альпіністів ім. Є. Абалакова. «Жінка в альпінізмі, — говорить Віра Андріївна, — це тема. Мені в неї вдалося вписатися».
Ще їй свого часу довелося робити непростий вибір: дбати про особисті досягнення, а чи піти тренерською стезею. Обрала, як говорить, «своїх пацанів» (дівчата у клубі – рідкість) і не шкодує.
За роки у клубі «Абалаковець» здійснено чимало сходжень під керівництвом Віри Паненко, зокрема, такі експедиції: на Памір, Кавказ, Тянь-Шань, у Фанські гори, у французькі Альпи. До того ж одна з безіменних вершин Паміру (4203 м) одержала назву «Пік «Абалаковець». Іншого разу в МАТ «Памір» відкрили ІІ філію Народного музею історії альпінізму з Сум. Абалаковців приймали понад 7-тисячні піки. Юні сумчани зі своїм наставником демонстрували сміливість, загартованість, злагодженість, вірність принципам абалаковців.
Віра Андріївна щораз у години зустрічей з нами розповідає й про те, як гори змінюють дітей. Морози, ураганні вітри, хуртовини… Ще необхідність перебувати довгий час в обмеженому просторі (наметі). Коли, приміром, тижнями йде дощ, або віє завірюха. Долати страхи, не піддаватися паніці. Свого часу доводилося слухати розповіді й самих альпіністів про те, як, приміром, зберігали 20-денний оптимізм, коли йшли проливні дощі. Як пересилювали немислимий тиск у горах, вціліли від кульових блискавок, обпалювали очі і певний час залишалися у темряві. А оте відчуття «стояти на краю прірви»?.. Зазнавала його кілька разів і Віра Андріївна. Рятуючи інших, ступала в безодню…
- В альпінізмі, як ніде, — говорить Віра Андріївна, - природа ставить перед людиною багато фізичних та психологічних перешкод. Щоб їх подолати, потрібні сила, витримка, спритність, винахідливість, віра. А ще так допомагає коротенька молитва, яку щораз читає Віра Паненко перед сходженням: «Дай, Боже, щоб гора прийняла і відпустила».
Прекрасні миті, зупиняйтеся!
Клуб «Абалаковець», якому вже понад п’ятдесят, знають в усьому світові. Високо оцінено і Народний зразковий музей альпінізму. Відомі альпіністи з різних країн стверджують, що такого музею, як у Сумах, більше в світі немає. Він — рідкісний і унікальний. Бо ж і така жінка, творець альпіністсько-педагогічного досвіду, єдина і неповторна. Носить звання «Гордість Сумщини».
Автори розповіді пишаються, що постійно, багато років підряд, розповідають про все найцікавіше з життя абалаковців, зокрема, про патріотичну роботу сумчан. У музеї діють розділи «Україна у вершинах» та «Альпіністи України на восьмитисячниках». До Дня Незалежності України встановлюються традиційно на Говерлі прапори України, Сум. Встановлювали Державний Прапор України і на найвищій точці Ельбрусу, інших вершинах.
У кожнім поході, сходженні Віра Андріївна не розлучається з фотокамерою. Виходять цікаві хроніки, літописи. А ще як багато відкриттів, емоцій дали персональні фотовиставки Віри Паненко: «Грузії – мравалжамієр, многіє лєта…», «Містерія Цам: поміж царством божеств та світом людей», «Паралелі». Потрясінням стала фотовиставка «Мустанг – древній осколок Тибету». Скільки бо відгуків записано до книги. Є серед них і рядки одного з авторів нинішньої розповіді: «Мустанг – Земля і Космос одночасно. І це поєднання неймовірно сильне і красиве. Воно залітає в душу, будоражить її, викликає якість невідомі емоції. Ти ніби подорожуєш у часі. Серед гір, доріг, снігів, серед облич… Серед якогось дива».
У наших записниках зібралося чимало прізвищ тих, хто носить звання «Майстер спорту міжнародного класу», майстри і кандидати у майстри спорту, переможці міжнародних змагань. Та подумалося, що всі оті тисячі колишніх і нинішніх абалаковців варті визнання, поваги. Вони гідні свого авторитетного наставника – Віри Андріївни Паненко. Щиро та з повагою кажуть про неї юні вихованці: «Віра наша – клас. Справедлива і крута».
Найяскравіші зорі
Такими вони бувають у серпні. Саме в цей час і народилася Віра Паненко. Як правило, день народження зустрічає в горах. Приймає щирі подарунки – віршовані прозові рядки, уявні романтичні букети – з вітру, снігу, дощу та запахом літа й рідної домівки.
У Віри Андріївни хороші колеги, друзі. Цінують її за відданість справі, якій вона служить, щедрість, розсудливість, емоційність. У компанії цієї людини додається настрою, мрійливості, бажання жити красиво, впевнено. Приєднатися до її принципів життя. Один з них такий: «Щоб чогось вартого досягти в життя, потрібно як мінімум не боятися трьох речей – вчитися, трудитися і терпіти. Якщо одна ланка випадає, то руху вперед не буде».
Ще останнім часом Віра практикує для себе сходження, що іменуються «соло-стиль». Це означає, що вона одна вирушає на кілька днів у гори. Страшно і кайфово! Ти – частинка природи. Залежиш тільки від неї і від себе. Безліч відчуттів. Будуть вони і нинішнього серпня, в час, коли наступить її ювілейний день. Віриться, що для такої жінки у такий момент ще більше сяйва, впевненості додадуть серпневі зорі. А від земляків, друзів, колег долинуть найкращі вітання. Знайте, Віро, центр Землі нині там, де Ви. І туди посилаємо іменинні дари – міцного здоров’я, сильного духу, життєвого задоволення. Будьте захищені сонячністю, горами, дружбою, любов’ю. І нехай, Віро Андріївно, збуваються усі Ваші плани та бажання. Тримайтеся на своїй висоті!
Олена ГЕРЕНКО, Світлана ГЕРЕНКО
Газета "Сумщина"