Nasha emblema

Традиції Абалакова живуть (газета «Краєзнавство. Географія. Туризм» №48 (629), грудень 2009)


Віра Паненко, керівник клубу «Абалаковець», відмінник народної освіти, кандидат у майстри спорту з альпінізму, інструктор альпінізму, голова молодіжної комісії Федерації альпінізму і скелелазіння України, м. Суми




Чи думала Світлана Воль у далекому 1963-му, створюючи туристський гурток у Сумському палаці піонерів і школярів, що з часом він перетвориться на могутній клуб з іменем Євгена Абалакова, альпініста №1 у Радянському Союзі.


…Ми абалаківці віднині,
І абалаківці завжди!...

(З клятви)

Сьогодні в клубі займається близько 100 підлітків.

Ви запитуєте, чому саме альпінізм обрали абалаківці? Може, тому, що саме альпінізм – не тільки спорт, а й спосіб життя. Він дарує людині радість перемоги над собою. Пізнавши цю радість, ми знову прагнемо її відчути. Саме сходження загартовують характер і волю, виховують відповідальність, дарують здоров’я та бадьорість. Альпінізм чудово розвиває людину фізично, збагачує її духовно, емоційно. У період сходжень розвиваються якості, які дуже цінуються й у повсякденному житті – надійність, організованість, точність, зібраність.

Тому виховання молоді саме засобами альпінізму і стало провідною ідеєю клубу «Абалаковець».

Про клуб «Абалаковець» я дізналась на одному з туристських зльотів, коли навчалася в 7-му класі. Світлана Василівна Воль запросила до клубу. Розпочалися заняття, походи, змагання. У 1971 р. я вперше поїхала в «справжні гори», на Кавказ, в альпіністський табір «Україна». Там святкувала своє шістнадцятиріччя і «захворіла» горами назавжди.

Потім навчання в інституті, робота вчителем математики і, нарешті, в 1980 р. повернення в рідний клуб «Абалаковець». Працювала керівником гуртка, методистом, завідувачем відділу, а з 1988 р. – керівник клубу.

ЦЕНТР ДИТЯЧОГО АЛЬПІНІЗМУ

Сьогодні клуб «Абалаковець» - центр дитячого альпінізму в Україні. Основними напрямами діяльності клубу є навчально-виховна робота в куртках та секціях, масова робота з туризму та краєзнавства для учнів і вчителів міста, інформаційно-методична робота.

Я підготувала навчальну програму «Альпінізм», яка стала переможцем Всеукраїнського конкурсу авторських програм і посібників 2003-2004 рр. Програма схвалена комісією з проблем позашкільної освіти науково-методичної ради з питань освіти МОН України (протокол №3 від 21.06.2004). Вона розрахована на 2 роки для дітей 12-13 років, 14-15 років і підводить до освоєння програми «Альпінізм» Федерації альпінізму і скелелазіння України (з 16 років).

Навчально-виховна робота спрямована на залучення молоді до занять альпінізмом, туризмом, скелелазінням, проведення змагань, походів, конкурсів, участь у міських обласних, всеукраїнських та міжнародних заходах.

Сьогодні в клубі працюють секції альпінізму, скелелазіння, гірського туризму.

Рік у клубі «Абалаковець» розпочинається із зимового сходження на Говерлу (2061м) – найвищу точку України. З клубної на початку ця дитячо-юнацька альпініада на сьогодні стала всеукраїнською. У ній беруть участь понад 150 дітей з багатьох регіонів України. Відкривають нові імена змагання «Скельний дебют» у Денишах Житомирської області, де діти вперше торкаються справжніх скель, випробують себе на сміливість, рішучість, взаємодопомогу.

Уже 13-й рік поспіль проходить меморіал «Пам’яті загиблих друзів». Цьогоріч у ньому взяли участь близько 500 учасників із 32 організацій області.

Вшануванню пам’яті загиблих альпіністів завжди приділяли велику увагу в клубі «Абалаковець». Ще одним заходом з цього напрямку стало проведення відкритого Кубка пам’яті О. Ростального. Олександр Ростальний – сумський альпініст, тренер, інструктор, який 5 років тому не повернувся із зимового сходження на вершину Уллу-Кара на Кавказі.

У червні 2008 р. пішла із життя С.В. Воль – організатор і перший керівник клубу «Абалаковець». Її пам’яті присвячується осіння першість клубу зі спортивного скелелазіння «Пам’яті вчителя». Такі змагання сприяють вихованню в молоді високих моральних та загальнолюдських якостей, що, на мій погляд, дуже важливо.

Понад 10 років у місті працює програма дитячого та молодіжного руху «Ти – сумчанин». У її рамках проходять: масовий похід «Сумський радіус», фестиваль авторської пісні та співаної поезії, спортивно-туристське свято до Всесвітнього для Землі, пригодницька гонка «Перевір себе на міцність», конкурси пошукових робіт за сумською тематикою, краєзнавчі акції та конкурси.

Секція альпінізму є одним за організаторів цих та інших заходів. Молоді альпіністи вчаться пізнавати гори, історію альпінізму й людей, які творили і творять цю історію. Діти наполегливо вивчають теорію і техніку альпінізму, оволодівають різноманітними прийомами техніки руху на скелях, снігу, льодовиках тощо.

При колосальній підтримці випускників і альпіністів клубу «Суми», батьків вихованців побудовані два скелелаз них тренажери: у Палаці дітей та юнацтва (болдеринговий зал) та в міському парку.

Наявність скеледромів та якісної матеріальної бази забезпечує високий рівень підготовки юних альпіністів до змагань різного рівня.

ЗМАГАЄМОСЬ І ПЕРЕМАГАЄМО

Абалаківці – постійні переможці та призери Всеукрахнських ігор «Юний альпініст», першостей та чемпіонатів України з техніки альпінізму серед студентів та молоді, учасники щорічної акції «Молода височінь України» на Кавказі. За останні роки понад 30 спортсменів клубу «Абалаковець» виконали нормативи спортивних розрядів з альпінізму. Серед вихованців клубу – Сергій Бублик, перший майстер спорту з альпінізму, Володимир Рошко, кандидат у майстри спорту з альпінізму, члени штатної збірної команди України, сходжувачі на семитисячники пік Комунізму, пік Є. Корженевської, на вершину Гімал-Гум у Гімалаях. Кандидати в майстри спорту з альпінізму стали Олексій Литовченко, Олександр Сумцов.

Ми пишаємося тим, що Суми – чи не єдине в Україні місто, де існує неперервна система підготовки молодих альпіністів. Діти 10-11 років, які приходять у клуб «Абалаковець», отримують початкову та основну підготовку, виростають до ІІІ, ІІ розрядів. Закінчивши навчання в школі, багато хто з них продовжує займатись альпінізмом у Сумській обласній федерації альпінізму і потрапляє в професійні руки Федора Петровича Мітюхіна, майстра спорту, «Снігового Барса», тренера, як кажуть, «від Бога». І вже він доводить їх до інших високих альпіністських перемог і звань. Тим більше, що і знайомитися з Ф. Мітюхіним не треба, бо він – постійний учасник і спонсор абалаківських заходів.

Вихованці клубу вигідно вирізняються впевненістю в собі, умінням відмінно виконувати всі завдання, серйозним ставлення до будь-якої справи, щирістю. Через труднощі походів, експедицій, альпініад клуб виховує чесних, порядних, рішучих, упевнених у собі молодих людей, загартовує їхню волю та характер, навчає працювати в колективі та приходити на допомогу один одному, розкривати й розвивати в собі різні таланти.

Вихованці клубу «Абалаковець» за 46 років його існування проклали свої маршрути в Криму та Карпатах, на Кавказі та в Фанських горах, на Памірі та Тянь-Шані, на Алтаї, в Саянах, на Уралі та в Хібінах, в Альпах та Гімалаях.

Результатом цих експедицій стало створення при клубі Народного музею історії альпінізму. Музею більш як 30 років. Він входить до переліку екскурсійних об’єктів м. Суми. На сьогодні в музеї працює 22 розділи, налічується 7400 експонатів. Щорічно його відвідують понад 1500 осіб. Традиційно музей проводить абалаківські читання, альпіністський лекторій «Герої Ельбрусу», крос «Пам’яті восьми», програму для школярів міста «Мандруючи горами світу», олімпіади з історії альпінізму.

Та скільки б не навчалися вихованці, скільки б сил не витрачали на тренування, усі вони мріють про гори й готуються до 50-річчя клубу «Абалаковець» (2013 р.) Золотий ювілей чекає і відповідного подарунку. Непройдений маршрут вабить до себе. Так, гори потребують багато сили, багато знать, але натомість вони дарують найяскравіші дні життя. А це того варте.